wtorek, 21 maja 2013

Kluby Konopne, czyli o co chodzi...



Jednym z projektów ustaw jaki niedługo Ruch Palikota złoży w Sejmie będzie projekt umożliwiający tworzenie Klubów Konopnych. Czym są Kluby Konopne, na jakiej zasadzie działają i kto może ja założyć? Otóż takie Kluby to stowarzyszenia w ramach których członkowie będą mogli uprawiać, posiadać i konsumować - na własny użytek konopie (na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą). Jednocześnie uprawa i konsumpcja jest możliwa jedynie w przystosowanym do tego celu lokalu, niedostępnym dla osób trzecich. Aby założyć taki Klub musi uzbierać się grupa co najmniej 5-ciu pełnoletnich osób, dysponująca odpowiednim lokalem. Dodatkowo osoby te nie mogą być karane za handel i udzielanie narkotyków nieletnim.

Wydawanie zezwolenia na działalność Klubów byłoby w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do zadań Ministra Sprawiedliwości należało by ustalenie warunków koniecznych do uzyskania zezwolenia, a także zasady funkcjonowania Klubów, czyli: obowiązkowe badanie lekarskie wszystkich członków, formy kontroli porządkowej działania Klubu (uprawnienia Policji do kontroli przestrzegania warunków ustawowych), ustalenie warunków lokalu (odległość od szkół, zabezpieczenie dostępu), ustalenie dopuszczalnych rozmiarów i warunków uprawy konopi, posiadania i konsumpcji). Również w porozumieniu z Ministrem Zdrowia określenie ilości konopi jakie można będzie posiadać bez konsekwencji prawnych.

Co da nam utworzenie Klubów Konopnych? Przede wszystkim uwolni konopie od świata przestępczego. Ludzie uprawiający i korzystający z niej na własny użytek nie będą kupować marihuany niewiadomego pochodzenia. To szansa dla ludzi, dla których marihuana jest lekarstwem na rożnego typu schorzenia. Nie od dziś wiadomo, że pomaga chorym ludziom m. in. na: stwardnienie rozsiane, cukrzycę, spastyczność mięśni, padaczkę, miażdżycę, anoreksję, różnego rodzaju nowotwory (np. glejaka wielopostaciowego, białaczkę), retinopatię, AIDS, HCV czy wiele chorób skórnych. Osoby takie uprawiały by konopie w celach zdrowotnych, bez konieczności zakupu „zioła” u dilera. Kolejnym ważnym argumentem jest specyfika takiego Klubu, ponieważ jest on zamknięty dla ludzi z zewnątrz i dla nieletnich, zatem dzieci i młodzież nie miałaby możliwości tam wstępu oraz konsumpcji używki. Konieczna jest także tolerancja sprzedaży nasion i klonów, aby umożliwić domową produkcję i w ten sposób zmniejszyć czarny rynek, głównie import. Marihuana oraz otrzymywane z niej produkty musiałyby być legalne, włączając marihuanę medyczną.

Tworzenie Klubów Konopnych nie jest czymś nowym. Stowarzyszenia takie istnieją już w Hiszpanii, Belgii, a także dla użytkowników marihuany medycznej – w USA i Kanadzie. Kluby Konopne umożliwiają kontrolowaną i dzięki temu bezpieczną uprawę oraz konsumpcje marihuany. Organy państwowe będą mogły ustalać ramy oraz kontrolować Kluby od zasiewu po konsumpcję. Dochody oraz podatki z tego rynku generowałyby biliony euro w oficjalnej gospodarce, co spowodowałoby wzrost ekonomiczny. W ten sposób Kluby mogłyby stworzyć nowe miejsca pracy oraz pozwoliłyby na zakup wielu produktów objętych podatkiem.

Miejmy nadzieję, że politycy z innych partii otworzą oczy i zrozumieją, że marihuana to lekarstwo dla tysięcy obywateli naszego kraju zmagających się z ciężkimi chorobami. Dlatego projekt ten powinien wejść w życie choćby ze względu na nich. Restrykcyjna polityka antynarkotykowa nie zdała i nigdy nie zda egzaminu przynosząc jedynie pieniądze mafiom. Z tego powodu tak bardzo potrzebna jest w Polsce dekryminalizacja i pozbawienie dochodów organizacji przestępczych.

Na koniec chcielibyśmy wszystkich zaprosić do Warszawy na X Jubileuszowy Marsz Wyzwolenia Konopi, który odbędzie się w najbliższą sobotę (25 maj). Start Marszu – godzina 15.00 spod Pałacu Kultury i Nauki. Więcej informacji związanych z tym wydarzeniem znajdziecie na oficjalnej stronie Marszu.

1 komentarz: